Selling House Plans Across North America Since 1950
Call 1-888-847-5267 (1-888-8-4PLANS)
Plan No. 195226
This cozy duplex plan has all the comforts, complete with a full master bedroom suite with its own walk-in closet and en suite. The plans also features an open living area with covered decks off the front of each unit, and a bonus room in the basement. Each unit has a total of 1818 sq.ft. of living area plus a single garage. It is perfect as a vacation duplex or for every day living.
| Floor | Area | Ceiling |
|---|---|---|
| Main Floor Area | 640 | 9' 0" |
| Third Floor Area | 756 | 8' 0" |
| Lower Floor Area | 422 | 9' 0" |
| Garage Area | 311 | 9' 4" |
| Rooms | |
|---|---|
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| Half Bathrooms | 1 |
| Garages | One Car Garage |
| House | |
|---|---|
| Categories | Duplex House Plans, Three Story Duplex Plans, Featured Duplex Plans, Canadian Duplex Plans |
| Finished Square Feet | 3636 |
| Width | 38' 0" |
| Depth | 44' 0" |
| ArchitecturalStyles | |
| External Wall Finishes | Cultured Stone, Board and Batten Siding, Horizontal Siding |
| External Wall Types | 2x6 |
| Roof Finishes | Asphalt Shingles |
| Max Ridge Height | 33' 0" |
| Roof Pitch | 6/12 |
| Foundation Types | Walkout Basement |